10 adımda Android’i hızlandırma ve daha batarya dostu bir hale getirme

Bu yazımızda Android işletim sistemine sahip cihazlarınızı 10 adımda nasıl hızlandırabileceğinizi ve daha batarya dostu bir hale getirebileceğinizi anlatacağız.

 

İlk olarak Android’e yönelik temel bilgileri paylaşalım. Tabii bu yazacaklarımız, son kullanıcı açısından fazla da bir önem taşımadığı için teknik detaylarla boğmadan, kısaca üzerinden geçeceğiz.

Android, Google’ın itici gücünü üstlendiği Open Handset Alliance vakfı tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir (mobil) işletim sistemi. Google ve geliştiriciler tarafından yapılan Android program geliştirmeleri Java üzerinden yükselir. İşte internette okumuş olabileceğiniz Dalvik denilen ‘şey’, Android’de yer alan bu Java sanal makinesinin ismidir. Android özel Dalvik kodlarını kullandığı için, standart Java kodları (dönüştürülmedikleri müddetçe) Android işletim sistemine uyumlu değildir. Geliştirilen Android uygulamaları aapt ( Android Asset Packaging Tool) programı tarafından .apk olarak düzenlenir ve Android Market’teki yerini alır. .apk’nin açılımı ise ‘Android Package’tır.

Evet, bu temel bilgilerin son kullanıcıları asıl ilgilendiren kısma yani ‘pratik hayata’ geçebiliriz:

Android platformunun en büyük avantajı aynı zamanda kendisinin en büyük handikabı olarak da değerlendirebilir. Bu avantaj, Android’in ‘gerçek’ çoklu uygulama desteği sunmasıdır. Yani Android’de arka planda çalışan programlar üzerinde inisiyatif tamamıyla kullanıcının elindedir. Bu özellik tecrübeli kullanıcılar için olmazsa olmaz bir avantaj arz etse de, temel düzeydeki kullanıcılar, özellikle de donanım bazında giriş seviyesi ya da alt/orta segment bir cihaza sahiplerse, cihazlarında bellek yetersizlikleri, şişkinlikler ve önbellek birikmeleri gibi sorunlarla karşılaşırlar.

Temel düzeydeki kullanıcılar işte bu sebeplerden ötürü bir süre sonra RAM sıkıntıları baş gösterince de, program arası geçişleri kapatmayı yahut önbelleği nasıl temizleyeceklerini bilmedikleri için çareyi telefonu yeniden başlatmakta bulurlar. :) Oysa işlere hakim birisi, telefonunu hiç kapatmadan uzun bir süre boyunca kullanabilir.

Hepsinden öte, Android’in gelişmiş kullanıcılar için ‘root’ nimeti vardır ki, kök dizine erişim imkanı sağlayan bu yazılımsal işlem ertesinde telefonun her türlü ‘varsayılan’ uygulamasını dahi dilediğimiz gibi düzenleyebilir, alternatif çekirdeklerden tutun da, voltaj ayarlarına varana dek hazırladığımız kendi çözümlerimizi (ya da geliştiriciler tarafından hazırlanan farklı çözümleri) telefonumuza yükleyebiliriz. Tabii bu yazının konusu ana konusu ‘root’ olmadığı için daha fazla detaya girmiyoruz.

Bizim sizinle aşağıda paylaşacağımız 10 adım, sadece temel düzey kullanıcılara yönelik, Android’i hızlandırma ve daha ‘batarya dostu’ yapma rehberi:

 • Görsellik benim için önemli değil diyorsanız tüm animasyonları devre dışı bırakarak ekranlar arasındaki geçiş hızlarını arttırabilmeniz mümkün. Keza ekran widget’larını kaldırarak telefonunuzu daha akıcı bir hale getirebilirsiniz. Bu size aynı zamanda muazzam ölçüde bir batarya tasarrufu sağlar.
 • Eğer telefon hafızasına yüklü uygulamalarınız var ise bunları hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Böylece telefon hafızası dolmamış olacaktır. Bu işlem bazı uygulamalar için geçerli olsa da bazı uygulamalarda kararsızlığa yol açabilir. Potansiyel bir tehlike durumunda zaten sistem sizden ‘emin misin?’ şeklinde onay isteyeceği için kolayca ayırt edebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız uygulamaları silerek belleğinizde boş alan açmanız mümkün. (Sistem uygulama ve API’lerini kaldırabilmeniz içinse cihazınızı ‘root’ etmeniz ve SystemApp Remover gibi bir uygulama yüklemeniz gerekir.
 • Animasyonlu duvar kağıdı telefonunuzu yavaşlatan en büyük faktörlerden biri. Animasyonlu duvar kağıtları yerine normal bir duvar kağıdı kullanarak telefonunuzun fazla kaynak kullanımının önüne geçebilirsiniz. En batarya dostu duvar kağıdının ise siyah arka plan olduğunu belirtmekte fayda var.
 • Arka plan verileri ve otomatik senkronizasyonları devre dışı bırakarak arka planda çalışan uygulamalarınızı pasif konuma geçirebilirsiniz. Bu işlemin size bataryadan tasarruf sağlamakla beraber anlık güncellemelerinizin, e-posta hesabınızla eş zamanlamasını durduracağını da önemle belirtelim. Örneğin o esnada kaydettiğiniz yeni bir telefon numarası e-posta hesabınıza otomatik biçimde geçmeyeceğinden, olası bir sorun halinde romu yeniden yüklemeniz durumunda ‘eşzamanla’ komutu verdiğinizde o telefon kaydı hesabınızda görünmez.
 • Gereksiz yere fazla sayıda ekran kullanmayarak telefonunuzun performansının artmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Önbelleği temizleyerek programların çerezler gibi kullanılmayan dosyalarını silmesini sağlayarak belleğinizi büyük oranda boşaltmış olursunuz. Bunun için yapmanız gereken ‘ayarlar’ > ‘uygulamalar’ yolunu takip ederek, uygulamanın içerisine girmek ve ‘önbelleği temizle’ komutu vermek.
 • Wi-Fi ve 2G/3G özelliklerini aynı anda açık tutmamanız da şiddetle önerdiğimiz detaylardan bir diğeri. Eğer Wi-Fi üzerinden erişim halinde iseniz mobil veri bağlantısını kapatın, ya da aksi halde Wi-Fi’yi kapalı tutun.
 • Kullanmadığınız durumlarda GPS’i kapalı tutun.
 • Eğer sık sık kullanmadığınız bir uygulamadan çıkmışsanız, arka planda çalıştırmayın. Kısacası kullanmadığınız programları sonlandırın.

Ne diyelim; eğer bütün bunlar da çare  olmazsa telefonu fabrika ayarlarına geri yükleyin ve/veya hafıza kartını biçimlendirin. Tabii önceden yedeğini almayı da unutmayın. :)

15 Yorum

 • bu bilgiler giriş seviyesi kullanıcılar için gerçekten çok yararlı.
  telefonlarını root yapan gelişmiş kullanıcılar için de rehber hazırlayacak mısınız?

 • Teşekkürler. Ancak, bunlar zaten -bir miktar teknik bilgisi olan kullanıcılar için- bilinen şeyler.

  Benim esas öğrenmek istediğim ise, çıkmış olduğum programın neden sonlanmadığı. Yani ille de Task Killer gibi bir program kullanmak zorunda olmamalıyım diye düşünüyorum. Bazı programlarda exit butonu var, bazılarında ise yok. Bunları ancak görev yöneticisinden kapatabiliyorum.

  Bir de, çalıştırmadığım halde aktif olan işlemler var. Çalışan uygulamalara baktığımda, Google Haritalar mutlaka aktif. Halbuki, bu programı başlatmış değilim.

  Benim naçizane önerim, Ayarlar / Uygulamalar / Hızlı Önyükleme’deki işareti kaldırmanızdır. Telefonunuzun pin girene kadar açılması epeyce yavaşlar ancak her telefonu kapattığınızda hafızadaki uygulamalar da kapanacağından ve telefon bir sonraki açılışta taze bir açılış yaptığından hafıza açısından epey bir rahatlama olur.

  Modifiye ROM’ları ise pek öneremiyorum. Zira, bunları kimler ne şekilde yapıyor ve sistem açısından kararlılıkları – güvenirlikleri nedir, yüklemeden bilemezsiniz.

 • Klasik “her şeyi silin, her şeyi kapatın; bakın batarya ömrü uzadı değil mi, inanılmaz!” yaklaşımı.

 • Ümmi misin birader sen?!

  Adam üstte bir milyon tane seçenek sunmuş daha da olmazsa son çare olarak onu demiş. Daha ne deseydi?

 • yaa bizde zaten android telefonları nativ işletim sistemli telefonlar gibi kullanmayı hayal ettiğimiz için aldık galaxy s2 leri htc sensation xeleri

  android canlı duvar kağıtlarıyla widgetleriyle arka planda kullanılmaya hazır uygulamalıyla güzel bence ha pil azmı gidiyor dediniz ozaman gidip philips savy alın tek satır ekranıyla size aylarca konuşma süresi versin :D

 • Android i hızlandırma 1.2 ghz yada 1.5 ghz çift çekirdekli cihazlarda çok fazla fark etmiyor. Fark yaratan nokta 600mhz lik bir cihazı stabil ve hızlı çalıştırmak mesela bende General Mobile Ultimate Slim modeli var, 600 mhz işlemci ile aynı seviyedeki huawei ya da galaxy mini den yeni Rom ile daha hızlı hale geliyor, üstelik fiyatı da bunlardan çok daha ucuz, tam müslüman işi :) )

 • ece bendede ayni telefon var sen rom yukledin mi performansi nasil oldu

 • Root yüklemek telefonu garanti dışı bırakirmı

 • Teşekkür ederim adımları uyguladım gerçekten far büyük. İyi çalışmalar

 • bu arada utku utkucu eline saglik guzel yazi hazrlamissin ben vodafoneluyum ama aslinda avea yi cok seviyorum ha aile baskisi olmasa avea ya geccektim :P birde websitemle ilgili seyleri onceki yorumlarda paylastim yeniden paylasmaya gerek duymuyorum ama yinede girin :D

 • arkadaşlar ben htc sensation xe kullanıyorum ve bende de kasmalar donmalar oluyordu birçok program denedim fakat çözüm bulamadım aksine yüklediğim programlar telefonu daha çok kasmaya başladı güya arka planda çalışan uygulamaları kapatıyor, evet aslında kapatıyor ama telefon onları kendiliğinden yeniden açıyor sen kapatıyorsun telefon açıyor bunlar gerçekleşirken de telefon doğal olarak sapıtıyor. şimdi telefonun görev yöneticisine girin ve nekadar boş alan olduğuna bakın benimki 130, 150 civarı değişiyordu sonra telefonun ayarlar kısmına girin, seçenekleri geliştir’e girin ve arka planda işlem sınırına girin muhtemelen standart sınıra ayarlıdır siz onu arka planda işlem yok yaparsanız boş alan mikratı ciddi derecede artacaktır bennim 150 den fazla olmazdı hiç şimdi 250 den aşağı inmiyor.

 • Keza ekran widget derken ne demek istedim kardeş?

 • Haha ben denedim sadece internet yavaş onun dışında hiçbi sorun kalmadı bu yazıyı tabletten gönderiyorum tablet et gii oldu. Teşekkürler :D