Haftanın Android Uygulaması: Splashtop 2

‘Haftanın Android Uygulaması’ bölümünde bu hafta masaüstü bilgisayarınıza Android cihazınızdan kolayca erişmenizi sağlayan Splashtop 2 uygulamasını inceliyoruz.

splashtop2

Mobil cihazların sağladıkları tüm özelliklere rağmen yine de masaüstü bilgisayarların kapasitesine erişemediği ortada. Gelişen uygulamalar ve donanımlar sayesinde gün geçtikçe daha sık kullanılan tablet ve akıllı telefonların kişisel ev bilgisayarlarından geri kaldığı yerlerde ise uzaktan erişim uygulamaları imdada yetişiyor.

ST2android-phone-youtube

LogMeIn ve TeamViewer gibi uygulamalar sayesinde evinizdeki masaüstü bilgisayarınıza farklı yerlerden erişim sağlamak mümkün. Splashtop 2, pek çok mobil cihazda kullanılabilen benzer bir uygulama. Rakiplerine göre multimedya deneyimini ön plana çıkaran uygulama alışıldık görüntü akışı özelliğinin yanında ses akışını da destekliyor.

ST2android-phone-trackpad

Kişisel kullanımı ücretsiz olan uygulama ile Splashtop hesabınızda kayıtlı olan 5 adet bilgisayara erişebiliyorsunuz, tabi bu bilgisayarlara sadece yerel ağ üzerinden erişim hakkınız var. Mobil cihazınızla masaüstü bilgisayarınıza 3G ya da 4G gibi geniş alan bağlantılarını kullanarak erişebilmek için aylık 1.99 dolar yıllık ise 16.99 dolar olan “Anywhere Access Pack” üyelik ücretini ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz kullanımda, yerel ağ ile bağlantı yaptığınızda 30fps’ye yakın bir performans yakalayabiliyorsunuz.

nexusae0_splashtop22

Sadece tabletler için geçerli olan ve Anywhere Access Pack ile aynı şekilde ücretlendirilen Productivity Pack ile ekranınızda yer alacak kısa yollar oluşturarak (belirli tuş kombinasyonları gibi) programlarınızı daha rahat bir şekilde kullanmak da mümkün hale geliyor. Productivity Pack’in sağladığı bir diğer özellik ise uzak masaüstü ekranınızda anında gösterilen notlar yazabilme seçeneği.

nexusae0_splashtop23

Uygulamanın kullanımı da oldukça basit; Splashtop sitesinden indirebileceğiniz Streamer programını bilgisayarınıza kurduktan sonra Splashtop 2’nin yüklü olduğu herhangi bir cihazdan herhangi bir zorlukla karşılaşmadan masaüstü bilgisayarınıza erişebiliyorsunuz. Yine de Streamer uygulamasının işlemciniz üzerinde ağır bir yükü olabilir, bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız daha iyi olacaktır.

Artılar

  •  Yeral ağ içerisinde 30fps’ye kadar performans
  •  Kolay kurulum ve rahat kullanım

Eksiler

  •   Kişisel kullanımda ücretsiz olmasına rağmen önemli özellikler için üyelik ücreti ödenmesi gerekiyor.
  •   Splashtop şirketinin fiyatlandırma politikası zaman içerisinde pek çok kez değişiklik gösterdi; ileride de değişebilir.

Uygulamanın Google Play sayfasına  ya da aşağı da QR-kod’u taratarak ulaşabilirsiniz.

spt2

 

2 Yorum

  • Acaba VPN ile ücretsiz versiyonla bağlanabilirmiyiz? Neden olmasın.

    • Rehberi, yazarlarımızdan Elif hazırladı ücretsiz versiyonda VPN’in çalışmadığını bağlantının yalnızca yerel ağ üzerinden gerçekleştirilebildiğini belirtiyor.