Gençler için uygun Avea paketleri

Hazır okullar yeni açılmışken öğrencilerin ihtiyaçlarına en uygun şekilde cevap veren Avea tarifelerine bir bakalım dedik. Öğrenci paketlerine bakarken faturasız hat kullandığımızı düşünüp aylık sınırımızı 20 TL olarak belirledik. Bu sınır çerçevesinde belirli paketleri bir araya getirip öğrenciler için en uygun kombinasyonu oluşturmaya çalışacağız. İki farklı senaryomuz var. Birincisi SMS ağırlıklı ikincisi ise SMS+Konuşma+İnternet’i neredeyse eşit miktarda bir arada bulunduran bir paket.

İlk senaryomuzda günde ~100 SMS gönderildiğini varsayıyoruz. Yani ayda en az 3000 SMS sunan bir pakete ihtiyacımız var. Yaşı 25-30 civarındaki okuyucularımız günde 100 SMS gönderilmesinin pek gerçekçi olmadığını düşünebilir fakat günümüz gençleri için ayda 1000 SMS çerez gibi bir şey. Yaşı 25-30 civarında olup da zamanında 100 kontöre 50 mesaj yollayan bizler için inanması biraz güç ama çevremde bulunan ilk ve ortaöğretim öğrencileri ayda 8000-9000 SMS yolluyorlar. Hatta kimisine 10.000 SMS dahi yetersiz geliyor. Bir kısmı da sırf daha hızlı mesaj yazmak için yeni bir telefon alırken dokunmatik ekranlı bir telefon yerine klavyeli modelleri tercih ediyor.

Yazının başında belirttiğimiz gibi birinci senaryo SMS ağırlıklı yani büyükçe bir SMS paketinin yanında konuşma ve eğer ihtiyacımız varsa internet almamız lazım. Biz GençAvea tarifesi temelinde bir kombinasyon yaptık.

 • 9TL’ye 11.000 SMS
 • Tarifeye özel 4 TL’ye 100 MB mobil internet
 • Kalan bakiye ile 5 dakikası 50 kuruştan Avea içi 70 dakika konuşabiliyorsunuz. Eğer internete ihtiyacınız yoksa 4TL’yi de konuşma için kullanabilirsiniz.

Dediğimiz gibi bu kombinasyon SMS’i yoğun bir şekilde kullananlar için. Avea içi 10.000, diğer operatörlere 1000 SMS hakkımız var. 100 MB internet Twitter ve Facebook’a arada sırada girmek için uygun. Kalan kısmını da Avea içi veya diğer operatörleri arayarak harcayabilirsiniz. Yalnız şunu belirtelim bu tarife kapsamında diğer operatörler aranırsa dakikası 41,5 kuruştan ücretlendiriliyor.

İkinci senaryomuz ise günde ortalama 30 SMS gönderen, her anını Facebook ve Twitter’daki arkadaşlarıyla paylaşan, gün içinde sık sık çeşitli web sitelerine giren ve belli miktarda konuşan kullanıcılar için uygun.

İşin içine konuşma girince karışıklık başlıyor. Eğer başka bir operatörden Avea’ya geçecekseniz gerçekten çok uygun bir paket mevcut. Paketin içinde her yöne 1000 SMS+500 dakika konuşma+1 GB internet var. Ama halihazırda Avealıysanız o paketteki her yöne 500 dakika konuşma Avea içi 1000 dakikaya dönüşüyor. Gençlerin çoğunun kullandığı mobil operatör Avea olduğu için kimilerine göre bu durum dezavantajdan çok avantaj olabilir. Kafa karışıklığı yaratmamak için ikisinin de sunduklarını ayrı ayrı yazalım.

Eğer Avealıysanız ayda 19 TL’ye;

 • Her yöne 1000 SMS
 • Avea içi 1000 dakika konuşma
 • 1GB internet

Eğer Avea’ya geçiyorsanız yine ayda 19 TL’ye;

 • Her yöne 1000 SMS
 • Her yöne 500 dakika konuşma
 • 1GB internet

Dediğimiz gibi gençlerin çoğu Avea’yı kullanıyor bu sebepten Avea’lı gençlere sunulan paket uygun sayılabilir. Avea’ya yeni geçenlerin çevresinde diğer operatörleri kullananların olduğu hesaba katılarak onlara özel başka bir tarife oluşturulmuş. Bu tarife de oldukça uygun.

Bu yazımızda daha çok öğrencilerin ihtiyaçlarını dikkate alarak 20 TL’yi en hesaplı şekilde nasıl kullanırız ona bir baktık. İkinci senaryoda Avea’ya geçenler için hazırlanmış paketi yakın çevremdeki 8 kişi kullanıyor. Yaklaşık bir haftalık araştırma sonunda Avea’ya geçip bu paketi kullandıklarını düşünürsek Avea’nın diğer operatörleri kullananların aklını çelen gayet iyi bir seçenek sunduğu söylenebilir. Eğer sizin daha uygun çözümleriniz varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

 

6 Yorum

 • Türkcellde daha uygun bi durum var ama suan avea sayfasında oldugumuzdan heralde yorum silinir :D

  30 lira yüklüyorsunuz (ve hemen sms paketi alıyorsunuz 12 lira):

  - İlk ay heryöne 2 saat konuşma. kazanıyorsunuz.
  - Sms paketinde heryöne 5000 yani gunluk 167sms var
  - Bu pakete 100MB internette dahil.

  2. ay 18 lira bakiyeniz kalıyo tekrar sms paketi alıyorsunuz, kalan 6 liraylada konusmalarınızı yapıyorsunuz.

  Böylece aveadaki gibi 2 ayda 38 lira yerine 30 lira harcayıp hep daha çok konuşup hemde daha çok sms atıyorsunuz (hemde heryöne daha çok).

 • 21′e “ha” deseniz girmiş bir genç ama kendini yaşlı hisseden birisi olarak Avea’nın “Katla Kazan” tarifesini kullanıyourm. 30TL yüklüyorum, 120TL oluyor. 19TL’ye 1000SMS 1000 Avea içi dakika ve 1GB net veren bir paketi var, onu satın alıyorum. 111TL ile 10100/42′den yaklaşık 240DK da her yöne konuşmam oluyor. SMS yetmemezliği olmadı gerçi ama 9TL de SMS paketi var. Öyle gayet yeterli oluyor.

 • Daha çok konuşmuyorsunuz o kısmı yanlış yazmışım ancak zaten bu tarifenin hedef kitlesine cok rahat yetecek bir konuşma süresi var.

 • Genç avealıyım ama 19′luk tarifeye üye olamıyorum . daha önce hiç üye olmamıştımda.Tc kimlik numaramı gönderiyorum ama cevap felan gelmiyor . yardımcı olabilirmisiniz ?

 • herkesin çevresinde başka operatör kullanan kişi sayısı da oldukça fazla. Bu yüzden yer yöne 500 dk içeren kampanyanın çok çok avantajlı olduğunu düşünüyorum ama ben avea kullanıcısı biri olarak o tarifeye geçtiğimde sadece avea içi konuşma verileceği için benim uzak duracağım bir kampanya